Mir se erdhët në xCoDeZz

United states of Albania

Krijo nje Llogari ose kyqu per te Vazhduar ne Forum

Kujtohen për fëmijët vetëm një herë në vit Login_10

Kyçu - Login

Emri Juaj:

Fjalëkalimi:

Qëndro i identifikuar:

Nuk jeni ende anetar? Regjistrohu!

Kujtohen për fëmijët vetëm një herë në vit Welcom11

You are not connected. Please login or register

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

     

Lajme   

Lajme 24/7
Lajme 24/7

Lajme
Shumica e fëmijëve në Kosovë nuk e dinë se sot është dita e tyre kjo për faktin se qeveria e Kosovës kujtohet për ta vetëm më 1 qershor dhe nuk bënë asgjë për krijimin e një jete sa më të mirë për ta. Kështu mendojnë zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje sipas të cilëve Kushtetuta e Kosovës përmban ligjet e duhura për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve konform konventave ndërkombëtare por se zbatimi i tyre mungon për shkak të neglizhencës institucionale.


Deputetja Albulena Haxhiu ka thënë se fëmijët janë realiteti i situatës aktuale në të cilën ndodhet Kosova. Ajo ka kritikuar në veçanti kryeministrin Hashim Thaçi i cili, sipas saj, është kujtuar për fëmijë vetëm në mbledhjen e Komitetit Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve, komitet ky i cili, sipas saj, ekziston vetëm për çështje ceremoniale.

“Më shumë shpenzohet për xhipat, karburantet, drekat e darkat e për telefonat e zyrtarëve të qeverisë se sa shpenzohet për fëmijët por kur Hashim Thaçi e bëri këtë urim ai harroi se sot në Kosovë më shumë se gjysma e fëmijëve nuk mund ta festojnë këtë ditë kjo për shkak të arsyeve të ndryshme qoftë për shkak të varfërisë qoftë për shkak të sëmundjeve të ndryshme apo mungesës së shkollimit pra edhe shumica prej tyre nuk e dinë se sot është dita ndërkombëtare e tyre”, ka thënë Haxhiu.

Sipas tyre, rreth 70.000 fëmijë në Kosovë jetojnë me 90 cent në ditë, e në shumë raste edhe më me pak.

     

Laki-Luk   

Private II
Private II

Laki-Luk
kjo ndodh veq te shqiptart

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum