Mir se erdhët në xCoDeZz

United states of Albania

Krijo nje Llogari ose kyqu per te Vazhduar ne Forum

Zbatimi ligjit anti-duhan po shënon progres Login_10

Kyçu - Login

Emri Juaj:

Fjalëkalimi:

Qëndro i identifikuar:

Nuk jeni ende anetar? Regjistrohu!

Zbatimi ligjit anti-duhan po shënon progres Welcom11

You are not connected. Please login or register

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

     

Lajme   

Lajme 24/7
Lajme 24/7

Lajme
Me moton “Merr frymë shlirë” po shënohet edhe në Kosovë, Dita botërore kundër duhanit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka vlerësuar se zbatimi ligjit anti-duhan po shënon progres.

Ka më pak se një muaj që kur ligji për ndalimin e duhanit ka hyrë në fuqi në Republikën e Kosovës ndërkohë që zbatimi i tij ka filluar me sukses. Shefi i Inspektoratit sanitar të Kosovës, Ibrahim Tërshnjaku tha për Radio Kosovën se mediat kanë kontribuar shumë në informimin e opinionit për këtë.

Ai u shpreh i zhgënjyer nga siç e quajti elita shëndetësore tek të cilët tha se nuk po gjejnë shumë mirëkuptim aq më tepër kur ata janë personat që kanë njohuri më së shumti për pasojat që sjellë konsumimi duhanit.

Me ligjin e kaluar në ambientet afariste duhani mund të konsumohej në 30 përqind të hapësirës së rezervuar për këtë ndërsa me ligjin aktual, pirja e duhanit ndalohet në qind për qind të hapësirës.

Tërshnjaku tha se me plotësimin dhe ndryshimin e këtij ligji janë krijuar edhe mekanizmat të cilët do të kontribuojnë në zbatimin me sukses të tij.

Sipas statistikave të Inspektoratit Sanitar, 33 përqind e popullatës së Kosovës janë duhanpirës, një pjesë e madhe prej të cilëve i takojnë gjinisë femërore.

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum